Skremmende å sveve ut av kroppen


Ut-av-kroppen opplevelser (UKO) er nesten hverdagskost for Therese Alhaug, som også har hatt to nær-døden opplevelser. Men hun ser verken engler, tuneller, film om livet eller avdøde slektninger. I stedet for å bli fylt av kjærlighet og fred, blir hun redd for å dø når hun svever ut av kroppen.

 

Når Therese Alhaug (37) har følt seg dårlig, slapp eller sliten, har hun veldig ofte følt at hun mister kontakt med sin fysiske kropp. Da sovner hun ikke, men er ved full bevissthet slik at hun både kan tenke, se, høre og føle som hun gjør til vanlig.
– Jeg har hatt ut-av-kroppen opplevelser veldig ofte. Ofte føler jeg at jeg ikke klarer å vekke kroppen, men hodet er helt med. Kroppen melder seg helt ut og visner bort. Da har jeg konsentrert meg veldig om å åpne øynene og bevege kroppen, forteller hun.
En av hennes mest dramatiske UKO skjedde på en hyttetur med familien da hun var rundt 18 år gammel. Hun lå på et rom og slappet av.
– Kroppen kjentes veldig tung, som om den forsvant nedover i madrassen. Deretter ble jeg lettere og svevde over kroppen. Jeg så meg selv ligge på sengen ovenfra, og hørte de andre spørre etter meg i rommet ved siden av. Søsteren min, Merethe, sa hun skulle gå og se om jeg lå i senga. Så ser jeg hun kommer inn i rommet. Jeg ser at hun står og ser på meg. «Hun ligger og sover», sa hun. Da tenkte jeg: «Nei, jeg sover ikke!» Men jeg klarte ikke å si det høyt, minnes Therese. Deretter våknet hun og lå i sengen igjen, men kroppen føltes tung, sliten og kraftløs.
– Det er som om kroppen har vært død. Den er veldig vissen, beskriver hun. Etterpå gikk hun ut i stuen og fortalte familien om sin opplevelse. De ble svært forbauset, for Therese kunne gjenfortelle hva de hadde sagt og gjort mens hun lå og «sov».
En gang på skolen fikk hun en UKO i et friminutt da hun lå og hvilte på en sofa bak i klasserommet. Plutselig forsvant hun oppover og tittet ned på hva de andre jentene på sofaen gjorde og så seg selv ligge og sove. Da hun våknet kunne hun gjenfortelle akkurat hva de andre jentene hadde sagt og gjort mens hun sov, og de ble forbauset over hvor riktig det var.

Redd for å dø
Helt siden UKO-episoden på hytta har Therese vært redd for å få UKO igjen, for de ligner veldig på nær-døden opplevelser (NDO). Å dø er det siste hun vil. Likevel har hun hatt UKO hver eneste uke i perioder, spesielt når hun har vært veldig sliten. Vanligvis har hun en UKO annenhver måned.
– Det er ikke morsomt. Jeg er redd for å dø når jeg får det. Det er veldig ekkelt, som om noen doper deg ned. Man klarer ikke å styre kroppen lenger. Jeg tør ikke drive videre, for hvordan kan jeg vite om jeg kommer tilbake, undrer hun. Det som skjer er at hun slapper av og er i ferd med å sovne mens lydene rundt henne blir svakere og kroppen visner bort. Når hun prøver å bevege seg, makter hun det ikke.
– Noen ganger varer kampen om å våkne igjen veldig lenge. Da blir jeg forferdelig sliten. En gang opplevde jeg at den ene siden av ansiktet var vissen. Man kunne se at den ene siden av ansiktet mitt var slappere. Da var jeg skikkelig engstelig, forteller Therese. Etter slike UKO er Therese veldig redd og skjelven, og føler behov for å komme seg raskt opp og ikke sovne igjen.
– Det er ekkelt. Jeg er ofte redd for å sovne, spesielt hvis jeg er sliten. Når det skjer om natten, er jeg redd for å sovne igjen. Da er jeg heller våken resten av natten. Men jeg har også begynt å lære meg tegnene før det skjer, som at jeg føler meg smådårlig, sliten, tung og rar i kroppen. Stort sett klarer jeg å våkne før jeg faller ned i madrassen og blir veldig tung. Jeg har lært meg å jobbe alt jeg kan for å unngå UKO og komme meg ut av dem når det skjer, sier hun. Therese har også en avtale med mannen sin om at han skal vekke henne når han tror hun er i ferd med å få en UKO.

Åpen for skjulte tegn
Etter alle sine UKO har Therese blitt overbevist om at det finnes mer mellom himmel og jord enn det mennesker kan fatte og begripe.
– Jeg har blitt mer åpen og mottakelig for å ta imot veiledning og skjulte tegn, og for å føle meg frem. Jeg tar magefølelsen mer på alvor nå. Noen ganger føler jeg at får noen kort i hånden som hjelp på veien. Ut-av-kroppen opplevelsene har åpnet meg for mye. De har gitt meg innblikk i den andre siden, og nå skjønner jeg at det finnes mye mer enn hva vi kan forstå. Mamma har alltid sagt at jeg er veldig sensitiv. Er det derfor jeg får UKO, eller har jeg blitt mer sensitiv fordi jeg har hatt slike opplevelser, undrer Therese.
Opplevelsene har gitt henne beviser på at det finnes mye vi ikke kan sanse eller forstå. Hun har blitt mer mottakelig for skjult veiledning, og føler stadig at hun har noe eller noen ved sin side som geleider henne og baner veien videre.



Kjennetegn på nær-døden opplevelse (NDO):   
• Ut-av-kroppen opplevelse (UKO)
• Holografisk livsoversikt med tilbakeblikk over livet
• Forhåndsvisning av fremtiden
• Møte med avdøde venner og slektninger
• Møte med religiøse skikkelser
• Reise gjennom en slags tunnel
• Synet av sterkt lys
• Sterke følelser av kjærlighet og fred
• Hjemreise til kroppen
• Dødsfrykt forsvinner

Gode nettsteder om NDO:
• Near Death Experience Research Foundation: www.nderf.org
• The International Association for Near-Death Studies (IANDS): www.iands.org
• Near-Death Experiences and the Afterlife: www.near-death.com
• Kardiolog og forsker Pim van Lommel: www.pimvanlommel.nl

Bøker om NDO:
«Life after Life» (1975) av Dr. Raymond Moody
«Return from Tomorrow» (1978) av Dr. George Ritchie og Elizabeth Sherrill
«Embraced by the Light» (1992) av Betty Eadie
«90 Minutes in Heaven» (2004) av Don Piper

Kjente personer som har hatt NDO:
• Elizabeth Taylor
• Sharon Stone
• Jane Seymour
• Peter Sellers
• Robert Pastorelli
• Laura Alden Kamm

 

Tags NDO UKO






Comments

Lag ny kommentar